שערוריה בצרפת: תותים טופלו בחומרים אסורים – כתבה מלה-פיגארו

למרות שעונת תות השדה הסתיימה, התותים עדיין נמצאים במוקד העניין הציבורי בצרפת בגלל נושא משפטי שעלול לפגוע קשות בתדמית של הפרי המתוק והטעים הזה.
בדו"ח השנתי של DGAL (הענף במשרד החקלאות הצרפתי האחראי על בריאות הציבור) דווח שמתוך 41 דוגמאות של תותים, 9 הכילו כמויות לא תקינות של חומרים כימיים.
ישנם מספר הסברים אפשריים לתופעה זו: המגדלים השתמשו בחומרים אסורים, או שהם השתמשו בחומרים מותרים אבל במינונים מוגברים או שלא הקפידו על עיתוי הריסוסים.
מבחינת חומרים אסורים, בחלק מן הדגימות (שהגיעו מצרפת ומספרד) התגלו שאריות של קרבוסולפאן, חומר הדברה שנאסר לשימוש באיחוד האירופי ב-2007.
זהו חומר רעיל ביותר עם שארתיות גבוהה אשר יכול לגרום לבעיות בריאות קשות, ומכיון שכך הוא נאסר לשימוש.
לא ידוע עדיין כמה מגדלים מעורבים בשערוריה זו.
"הנושא נמצא בחקירה." מסר מנהל DGAL, פטריק דהומונט "אנחנו בודקים כיצד המגדלים השיגו חומר שנאסר לשימוש כבר ב-2007. העברנו את הממצאים לעמיתינו בספרד בכדי שגם הם יבדקו את הנושא. בתחום חומרי ההדברה מעורב הרבה מאוד כסף."
תות שדה הוא אחד הפירות האהובים ביותר על הציבור הצרפתי.
הצריכה השנתית הממוצעת לאדם עומדת על 3.7 ק"ג.
מגדלי תות השדה בצרפת חוששים לפגיעה קשה במכירות השנתיות שמוערכות בכ-90 מיליון יורו לשנה.
"אנחנו מגנים את השימוש בחומרים אסורים" מוסר הדובר של ארגון המגדלים, אקסבייר מאס, " אבל ישנם מספר הסברים אפשריים, ועדיין צריך להשלים את הבדיקות לפני שמסיקים מסקנות. ייתכן שמדובר בשאריות שנותרו בקרקע, ולא בשימוש בלתי חוקי בחומרים אסורים."
בשנת 2013 היתה ירידה של 5% במכירות של תות השדה שנבעה ככל הנראה ממזג האויר.
לא נותר אלא להמתין ולראות כיצד תשפיע שערוריה זו על המכירות ב-2014.
למאמר במקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *