על שמירת האיזון בין רכיבי ההדברה המשולבת

הדברה כימית

הדברה כימית – כלי בארגז הכלים של ההדברה המשולבת

שחר כרמי / ביו בי

ישנם כימיקלים סלקטיביים וידידותיים לסביבה שמשתלבים היטב בהדברה משולבת והם חיוניים להצלחתנו בכדי לטפל במזיקים שאין לנו פתרון עבורם, או בכדי לתגבר את פעילות המועילים הקיימים כיום. ולכן, יוזמות חקיקה לדוגמת אלו המפורטות במאמר עלולות לגרום לנזקים חמורים בתעשיית ההדברה המשולבת.

תכנית חדשה של הממשלה האוסטרלית עלולה לפגוע במכירות כימיקלים לחקלאות באוסטרליה. התכנית תדרוש מחברות הכימיקלים הוכחה מחדש, על בסיס קבוע, שהמוצרים שלהן עומדים בתקניהם. ישנם חששות שפעולות אלה יותירו חקלאים עם מוצרים מעטים בכדי להילחם בעשבים, מזיקים ומחלות, ובשל כך עלול לגבור הסיכון להתפרצויות של מחלות עמידות.

חוקים דומים קיימים באירופה, המהווה שוק חקלאות גדול בהרבה מאוסטרליה, וידוע שחברות מסוימות הפסיקו לשווק שם את מוצריהן בגלל הטרחה הכלכלית וכמות הזמן שמושקע בבדיקות וברישומים חוזרים אלו. פטר ארקל, מהנהלת השלוחה האוסטרלית של חברת Syngenta, טוען שבדיקות מחודשות של כימיקלים, הכוללות בחינות יבולים, עלולות לעלות מליוני דולרים. ובמקרים רבים חברות פיתוח הכימיקלים יעדיפו להשקיע כסף בפיתוח מוצרים חדשים בעלי פוטנציאל ארוך טווח. זה עלול להוביל להפסד של מגוון פעולות שונות בארסנל הכימיקלים החקלאים. החקלאים יסתמכו על מספר כימיקלים רשומים קטן יותר ובכך יגבירו את הסיכון למזיקים ועשבים בעלי עמידות, וזוהי כבר בעיה ידועה באוסטרליה.

מגוון רחב של כימיקלים רשומים ומאושרים מועיל מפני שבכך ניתן לחזק ולהגדיל את האפקטיביות של הטכנולוגיות השונות. ארקל מוסיף שסקטור הגינון עלול להיות הנפגע הגדול ביותר מהגבלות אלה מפני שהוא נשען על מחקרים וכימיקלים המפותחים בשביל התעשייה החקלאית הרחבה ולא על פיתוחים אישיים.

הסכנות הכרוכות בכך שיצרני כימיקלים גדולים ומוכרים יפסיקו לשווק את מוצריהם באוסטרליה כוללים יבוא כימיקלים בעלי עלות ייצור נמוכה יותר ממדינות כמו סין. בכך עלולים להיפגע ההישגים של אוסטרליה בניהול הדברה משולבת, שבתחום זה היא מהמובילות בעולם. מתיו קוסי, ממנהלי Crop Life Australia, טוען שאפילו אם יוסרו מעט כימיקלים מהשוק האוסטרלי, תכניות הדברה משולבת רבות עלולות להיפגע, ואיתן תעשייה שלמה.

כימיקלים רשומים ומאושרים רבים נדרשים לשימוש בכדי לאפשר רוטציה נכונה ולמנוע אבדן אפקטיביות. אני חושב שהדרך הנכונה קדימה היא דווקא לעודד ולהקל על רישום של כימיקלים כאלה ולא לקבל החלטות גורפות כגון זו המופיעה במאמר, אפילו אם הן נובעות מכוונות טובות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *