חשיפה לחומרי הדברה בתקופת ההיריון – מחקרים חדשים

מחקרים שונים שנערכו בקליפורניה ובניו  יורק מצביעים על קשר בין חשיפה לחומרי הדברה לפגיעה במנת המשכל של ילדים. המחקרים הגיעו לממצאים דומים למרות שבדקו את הסוגיה באזורים שונים – באוניברסיטת ברקלי נבדקה אוכלוסייה המתגוררת באזור חקלאי בעוד שהמחקרים שנערכו בבית החולים הר סיני ובאוניברסיטת קולומביה בדקו אוכלוסייה אורבאנית המתגוררת בסביבות ניו יורק. שיטות הבדיקה היו שונות אף הן: המחקרים באוניברסיטת ברקלי ובבית החולים הר סיני בחנו את החשיפה לחומרי הדברה באמצעות בדיקת השתן של האימהות במהלך ההיריון בעוד שבמחקר שנערך באוניברסיטת קולומביה נערכה הבדיקה לאיתור שאריות של חומר הדברה מסוים בשם Chlorpyrifos (המצוי בחומרי הדברה לגידולי הכותנה, התירס, שקדים ותפוחים) בדם המצוי בשלייה.

מבחני ה- IQ שנערכו לילדים בגיל שבע הראו כי הילדים שהמחקר הצביע על החשיפה הגבוהה ביותר לאימותיהן השיגו תוצאות נמוכות יותר במבחנים בכשבע נקודות בממוצע. הממצאים הדומים בכל שלושת המחקרים והשונות בקבוצות הבדיקה, האזורים והשיטות מחזקים את תקפות הממצאים.

החוקרים המליצו להפחית את השימוש בחומרי הדברה בסביבה הביתית ולהעדיף מלכודות ופתרונות אחרים על פני תרסיסי הדברה. בנוסף, ממליצים החוקרים לשטוף ביסודיות עם מים, סבון ושפשוף את הפירות והירקות ולא להסתפק בשטיפה שטחית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *