השוואת שיטות הדברה: הדברה כימית מול הדברה משולבת

צפריר בר / פיתוח מוצרים, ביו בי

חממת תות שדה בנגבשיטת  ההדברה המשולבת (IPM) מיושמת יותר מעשר שנים בגידול פלפל חורפי. תחילתו של הפרויקט בבתי הצמיחה בערבה, והמשכו בכל חלקי הארץ (נגב, בקעה, קדש-ברנע ועוד). בשנים האחרונות מיושמת השיטה גם בפלפל שבגידול קייצי. בבסיס השיטה המשולבת עומדת התפישה כי שילוב מושכל של חרקים מועילים יחד עם ריסוסים כימיים המותאמים לכך, מסוגל להגיע לתוצאות טובות בצמצום נזקי מזיקים תוך הקטנה של כמות הריסוסים בשלושים אחוז ויותר.

בבואנו לבצע השוואה בין שיטת ההדברה הכימית לשיטת ההדברה הביולוגית-משולבת אנו נתקלים במס' מאפיינים המקשים על ביצוע השוואה "מדעית/אמפירית" –  פערים גדולים בהתנהלות של כל מגדל, שונות גדולה בנוכחות המזיקים בין החלקות השונות של אותו מגדל, בין העונות ואפילו באותה עונה עצמה. ולבסוף, יש הטוענים כי מדובר בשתי שיטות המייצרות תוצרת חקלאית  שונה בתכלית.

בטבלה הבאה אנסה להציג את ההשוואה בין השיטות:

נושא הדברה משולבת (IPM) הדברה כימית הערות
אחוז תוצרת חקלאית שנמצאה עם שאריות כימיות (2007/8)1 6.3% 27% 77% פחות דגימות עם שאריות חומרי הדברה
ממוצע שאריתיות ppm (2007/8)2 0.21 0.8 63% פחות חומר שאריתי
מספר ריסוסים ממוצע כנגד מזיקים3 (סה"כ) 6 (12) 24
ימי המתנה לקטיף4 3 45-50
עלות לדונם5 1,803 ₪ 1,470 ש"ח 333 ₪ לדונם
פיקוח6 250 240

הערות לטבלה:

  1.  בהשוואה שנעשתה בין תוצאות הדגימות שנלקחו מפלפל שנשלח ליצוא – נמצא כי בדגימות שנלקחו מהפלפל הכימי נמצאו שאריות בכ-27% מהדגימות לעומת 6.3% מהדגימות בפלפל IPM.
  2. בדגימות הפלפל הכימי נמצאו שאריות של 12 חומרים שונים בעוד שבפלפל IPM נמצאו 3 חומרים שונים. כידוע- ישנם קניינים אשר בוחנים את מספר החומרים שנותרו בפרי.
  3. מספר ריסוסים: בהדברה המשולבת- רובם המכריע של הריסוסים מתבצע עוד לפניי תחילת הקטיף (לרוב אף לפניי החנטה) ושארית הריסוסים הם כנגד מחלות עלווה (קמחונית). הודות לכך: יכול המגדל לקטוף בבטחה, ללא חשש משאריותלהתמקד בתקופת הקטיף, יותר בקטיף ופחות בריסוסים, לקטוף את החלקה ברציפות ללא ימי-המתנה המתחייבים כתוצאה מריסוסים.
  4. ימי המתנה לקטיף: החישוב נעשה לפי הנחיות היצואנים בהתייחסות לריסוס על פי המינון המוגדר בתווית! (מינון אחר מחייב תקופת המתנה בהתאם).
  5. עלויות לדונם: הנתונים לקוחים מתוך תחשיב מו"פ ערבה (יורם צביאלי וסווטלנה דוברינין) – לפי מחירי החבילות לשנת 2008/9. הפער מהווה פחות מ 1% מסך הוצאות הגידול!
  6. פיקוח: הפקחים והמגדלים בשיטתIPM  מלווים ומודרכים ע"י אנשי שירות שדה של ביו-בי, שלהם ותק וניסיון של עשרות שנים, ואשר עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם מחלקת המו"פ של החברה ועם צוותי ההדרכה של משרד החקלאות.

כפי שכבר נכתב לעיל הקושי ב"כימות" ההבדלים בין שתי השיטות אך ברור לכל כי הגידול המשמעותי בשטחים בהם מיושמת השיטה היא היא ההוכחה הטובה ביותר ליתרון השיטה הביולוגית-משולבת. וככל הניראה ישנן תועלות נוספות אשר ביטויין לא מופיע בטבלת הריסוסים או בכמות השאריתיות בפרי המשווק אלא דווקא בהתנהלות המשקית ובביטחון ובשקט-הנפשי שחש החקלאי.

לאור הנתונים המוצגים יש הקוראים למיתוג ובידול של תוצרת חקלאית שגודלה בהדברה משולבת מול תוצרת חקלאית שגודלה בהדברה כימית בלבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *