איך בוחרים מועיל?

שחר כרמי, מנהל שיווק ביו בי

בחירת חרק מועיל היא תהליך מורכב שבו חייבים להתקיים כמה תנאים. בפוסט קצר זה נבהיר חלק מהשיקולים המשפיעים על בחירת מועיל.

מדביר יעיל

מועיל חייב להיות מדביר יעיל, כזה שמביא את אוכלוסיית המזיק לרמה שאינה גורמת נזק כלכלי למגדל. הגדרתו כמדביר יעיל מתבססת על שני היבטים מרכזיים: ראשית, יכולתו לאתר ולהשמיד את המועיל, ושנית – יכולתו להתרבות בקצב שיאפשר להגיע לאיזון בין אוכלוסיות המועיל והמזיק ולשמר את האיזון הזה לאורך זמן. האיזון חשוב: הכחדת המזיק על ידי המועיל תביא להפרת האיזון – לעלייתם של מזיקי משנה, להכחדת המועיל ובהדרגה – לחזרתו של המזיק. ההיפך בעייתי גם הוא – אי  יכולתו של המועיל לבלום את הגידול של אוכלוסיית המזיק תוביל לכך שהטיפול לא יוריד את אוכלוסיית המזיק מתחת לסף הנזק הכלכלי.

מותאם לסביבה

כמו כל אורגניזם חי בטבע, על המועיל הנבחר להתאים לסביבתו. לדוגמא, אם ברצוננו לשווק מועיל למגדלי הפלפל בערבה, עלינו לוודא שהמועיל יכול להתבסס על רקע צמח הפלפל, שיטות הגידול בערבה (מבני רשת, הדלייה), ותנאי האקלים של הערבה. כמובן שנעדיף מועיל בעל כושר הסתגלות גבוה שמתאים לטווח רחב של צמחים ותנאים סביבתיים.

יכולת ייצור מסחרית

המועיל הנבחר צריך להיות כזה שניתן לייצרו באופן מסחרי ביחסי עלות-תועלת כדאיים. לרוב מגדלים את המועילים בחממות על רקע צמחים ומזיקים והגידול חשוף לתנאים סביבתיים משתנים. לעתים ניתן לגדל את המועיל בחדרי גידול, בתנאים מבוקרים, על מצע מנותק/מלאכותי. בכל מקרה, בכדי שהגידול יהיה מסחרי צריך לפתח שיטה יציבה, אמינה, נשלטת, עמידה בפני זיהומים, ומתאימה לנפח גבוה. ככל שעלויות הייצור יהיו נמוכות יותר וקצב הריבוי של המועיל יהיה גבוה יותר, כך יהיה המועיל זול יותר לייצור.

יכולת אריזה ושילוח

בסופו של תהליך הייצור, החרק המועיל צריך להיארז ולהישלח ליישום באזורים מרוחקים. לשם כך עליו להיות מסוגל להישאר אפקטיבי גם לאחר שסיים את דרך התלאות בין המפעל למגדל, נניח בדרום אמריקה. לשם כך נדרשים למוצר הסופי הארוז חיי מדף של לפחות כמה ימים ועמידות בתנאי האחסון והמשלוח. לא כל מועיל מאפשר זאת וזהו שיקול חשוב נוסף בבואנו לבחור מועיל.

התאמה לאזורים רבים ככל האפשר

מטבע הדברים, משאבים רבים מושקעים בבחירה בייצור ובשיווק של המועילים. בכדי להפוך את התהליך לכדאי מבחינה כלכלית, רצוי שהמועיל יתאים לכמה שיותר גידולים, אזורים וזירות ברחבי העולם. עקב מכשולים הולכים וגדלים בפני ייבוא וייצוא של בעלי חיים שאינם קיימים בטבע באזור היעד, רצוי שהמועיל יהיה קיים בטבע בתפוצה גיאוגרפית רחבה ככל האפשר. באופן אלטרנטיבי, גם אם הוא אינו קיים בטבע באזור היעד, קל יותר להשיג רישוי למועיל סלקטיבי שפועל אך ורק נגד מזיק מסוים. כך ניתן לעשות שימוש באותו הפיתרון במקומות רבים ולהוזיל משמעותית את העלויות היחסיות של המו"פ השיווק והייצור.

דוגמא לחרק מועיל יעיל ומוצלח

Phytoseiulus Persimilis

Phytoseiulus Persimilis

ביו-בי היא אחד היצרנים הגדולים בעולם של האקרית הטורפת פיטוסליוס פרסימיליס, שמקורה בדרום אמריקה. אקרית זו היא טורף יעיל וספציפי של אקריות קורים. השימוש בה נפוץ באזורים רבים בעולם, כולל צפון אמריקה, דרום אמריקה, אירופה, אסיה ואפריקה. בטמפרטורות נוחות (21-27 מעלות צלסיוס) ובלחות גבוהה (מעל 60%) היא מתרבה בקצב מהיר פי שניים מאקריות הקורים, ולכן היא מדביר אפקטיבי גם כאשר מבססים אותה על רקע אוכלוסיית מזיקים גדולה. אקריות הקורים (הצהובה והאדומה) הן מזיק מפתח במגוון רחב של גידולים חקלאיים כולל ירקות, עצי פרי, פרחים וצמחי נוי.

דוגמא למועיל שהפך למזיק

קרפדת הקנים הובאה לאוסטרליה להילחם במזיקים במטעי קני הסוכר. הקרפדה שגשגה והתרבתה בקצב מהיר והפכה למין פולש המפר את האיזון האקולוגי. מינים מקומיים רבים נפגעו מכך שלא היו מותאמים לעורה הרעיל. זוהי דוגמא קיצונית לפגיעה במערכת האקולוגית ובאיזון העדין הנשמר בה על ידי הכנסת מועיל שאינו מותאם לסביבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *