סגולות התות

תות שדה – המלצת מומחי מועצת הצמחים*

תות שדה מהוה מקור עשיר לויטמין ,C ולאנתוציאנינים, התורמים ליכולתו המרשימה לפעול כנוגד חמצון ומסייעים בהגנה מפני תהליכי הזדקנות ומחלות. תות שדה מכיל גם חומצה אלאגית הידועה בכוחה להילחם בסרטן. מקורות האנתוציאנינים והחומצה האלאגית בארץ מוגבלים, כיוון שפירות העתירים בהם, כמו פירות היער, אינם נפוצים. לכן כדאי לנצל את עונת התות ולצרוך ממנו כמה פעמים בשבוע.

* מתוך הספר כוח הצבע, באדיבות מועצת הצמחים (עמודים 28-24)

 

תות שדה

(מתוך כוח הצבע, באדיבות מועצת הצמחים ע"ע 28-24)
שם לטיני – Fragaria Grandiflora
משפחת הורדיים (Rosaceae Family)

לתות השדה, בעל הצבע האדום המפתה, יוחסו סגולות ריפוי שונות. לאחרונה התגלה הבסיס המדעי לחשיבותו הבריאותית. מחקרים מראים כי רק מזונות מעטים עולים עליו מבחינת הגנה נוגדת חמצון. האנתוציאנינים, הפיגמנטים האדומים, המקנים לו גם את צבעו האדום, תורמים לכך.

מי אתם האנתוציאנינים?

האנתוציאנינים: פיגמנטים אדומים-סגולים ממשפחת הפלבונואידים.
משפחת הפלבונואידים: משפחה גדולה של פיט וכימיקלים מגנים הנמצאים בירקות ובפירות. הפלבונואידים ידועים בכוחם לפעול כנוגדי חמצון.

יחידות ORAC של ירקות ופירות טריים נבחרים (ל- 100 גרם)

גרגר הנחלים

2,223

שום

1,939

תות שדה

1,540

תרד חי

1,260

כרוב ניצנים

980

נבטי אלפלפא

930

ברוקולי

890

סלק

840

פלפל אדום

731

שעועית ירוקה

460

תות שדה – הגנה משמעותית מפני נזקי חמצון

תזונה הכוללת נוגדי-חמצון מסייעת להקטין את "עקת החמצון" (oxidative stress) , הנזק הנגרם על ידי רדיקלים של חמצן. כדי להעריך את סך היכולת נוגדת החמצון של מזונות ורכיבים שונים פיתחו מדענים בדיקת מעבדה המכונה ORAC – Oxygen Radical Absorbance Capacity . תוצאות הבדיקה מבוטאות ביחידות ORAC . מחקרים ראשוניים מראים, כי צריכת מזונות בעלי ערך ORAC גבוה עשויה לסייע בהאטת תהליכי הזדקנות בגוף ובמוח. רונאלד פריור, שלקח חלק בפיתוח מבחן ה-ORAC , ממליץ על צריכה יומית של 3,500 יחידות ORAC לפחות. אין כל קושי להגיע לכמות זו אם, כצעד ראשון, אוכלים מנה או שתיים של תות שדה. במבחן ORACשנערך באוניברסיטת טאפטס, התגלה כי לתות השדה יכולת נוגדת חמצון גבוהה במיוחד.

ויטמין C המצוי בתות אינו הגורם היחיד להשפעות נוגדות החמצון המטיבות. ויטמין C מסביר בדרך כלל פחות מחמישה-עשר אחוזים מפעילותם נוגדת החמצון של ירקות ופירות. יתרת הפעילות במזונות טריים מקורה בהכרח בפיט וכימיקלים – כמו האנתוציאנינים.

סכנת החמצן למוח וכוח הצבע האדום

המוח מהווה חממה לפעילות של רדיקלים חופשיים. כשהמוח שורף גלוקוז כדלק, הוא מייצר גם רדיקלים חופשיים, אשר לאורך חיי האדם מצטברים לכמויות עצומות. מעריכים כי עם תהליך ההזדקנות האדם נעשה רגיש יותר להשפעתם ההרסנית שלה הרדיקלים החופשיים. לא ברור עדין, האם עם הגיל אנו מייצרים יותר רדיקלים חופשיים, או שמא יש בגופנו פחות נוגדי-חמצון מכדי להגן עליו. בדיקת הסוגייה הזו נמשכת. בכל אופן מומחים רבים מניחים כי מזונות עתירי ORAC עשויים לסייע בכל הקשור להגנת המוח במהלך ההזדקנות, וממליצים להעשיר בהם את התפריט.

ממצאי המחקרים

החמצן חיוני לחיינו, אך עודף ממנו מהווה סכנה. עובדה היא שהתפתחנו לכיוון של חיים באטמוספרה בת כעשרים אחוזי חמצן. תנאים של מאה אחוזי חמצן גורמים להיווצרות עודפים של רדיקלים חופשים והם רעילים עבורנו.
חוקרים אמריקנים בדקו את השפעות החמצן על הזדקנות המוח בחולדות. תחילה הם הכניסו חולדות לתאים שהכילו מאה אחוזי חמצן כדי לגרום לחיקוי של השפעת ההזדקנות על המוח. לאחר 48 שעות נמצא כי רמת הפעילות במוחן של החולדות אכן פחתה במידה ניכרת. מבחינת ביצועיהן במבחני מוח מסוימים במונחים אנושיים, הן הגיעו מגיל שווה ערך לשמונה-עשרה שנים, לגיל שישים. (הנזק פג מעצמו לאחר יום או יומיים באווירה רגילה). בקבוצת חולדות שניה נערך ניסוי זהה, אלא שהחולדות בקבוצה זו הוזנו במשך החודשיים שקדמו לניסוי בתזונה עשירה בתות שדה. בתום הניסוי, כאשר הוצאו החולדות מאווירת החמצן הנקי היה נראה כי מוחותיהן נורמליים. הן לא הראו כל הפתחה בפעילות המוח! השפעה דומה נצפתה כשנתנו לחולדות תזונה העשירה באוכמניות או בתרד. עדויות נוספות התקבלו ממחקר בעכברים מזדקנים. אלה שהוסיפו לתפריטם פירות עתירי האנתוציאנינים למשך 8 שבועות שיפור את שיווי המשקל שלהם, את הקואורדינציה ואת הזיכרון קצר הטווח. מחקרים אלה ומחקרים נוספים מצביעים על כך שהממצאים הללו משמעותיים גם עבור בני אדם.

תות שדה – להגנה מפני דלקת

לתות יש גם סגולות נוגדות דלקת. דלקות מעורבות בהתפתחות של מחלות שונות כמו דלקות מפרקים, אסטמה, טרשת עורקים וסרטן. הסגולות נוגדות הדלקת נובעות מהיכולת של האנתוציאנינים ושל רכיבים נוספים להפחית את הפעילות של האנזים ציקלו-אוקסיגנז (COX) . תרופות נוגדות דלקת לא-סטרואידיות כמו האספירין, חוסמות את האנזים הזה, שפעילות יתר שלו תורמת לדלקת בלתי רצויה. שלא כמו התרופות, אכילה של תות שדה איננה גורמת כמובן לתופעות לוואי בלתי רצויות.

תות שדה – חומצה אלאגית למלחמה בסרטן

מלבד האנתוציאנינים מכיל תות השדה גם חומצות פנוליות. אחת מהן, לדוגמא, הוא החומצה האלאגית, בעלת היכולת המוכחת למנוע גידולים בוושט ובמעי הגס של בעלי חיים. החומצה האלאגית עושה זאת על ידי ויסות רמותיהן של שתי קבוצות אנזימים חיוניות. הראשונה – המכונה "אנזימים של שלב 1" – עוזרת לתאים להפוך מזונות לצורות שבהן יכול הגוף להשתמש. אלא שתוך כדי התהליך הופכים אנזימים אלה גם מספר חומרים תמימים לחומרים מסרטנים. כאן נכנסים לפעולה "האנזימים של שלב 2". האנזימים הללו מצמידים את החומר המסרטן שנוצר לחומר מסיס בתא, ומשליכים אותו לדם על מנת שיפונה כפסולת מהתא. כל עוד פעילות "שלב 2" רבה יותר מפעילות "שלב 1", הגוף יהיה מוגן. מבחינת וויסות האנזימים החומצה האלאגית גם בכובלת את האנזימים הבעייתיים של "שלב 1" וגם ממריצה את פעילות פינוי הפסולת של "שלב 2".
מעבר לכך, לחומצה האלאגית תפקיד חשוב נוסף במניעת סרטן. היא מעודדת אפופטוזיס (apoptosis) – מוות של תאים. תאי הגוף מתוכנתים למוות בגיל מסוים או להשמדה עצמית, במקרה שהם מתפתחים בדרך שאינה נורמלית. תאים סרטניים מתחמקים בדרך כלשהי ממגבלות אלה וממשיכים להתרבות. החומצה האלאגית תורמת למניעת סרטן בכך שהיא "מלמדת" את התאים הסרטניים למות כמו התאים הנורמאליים.
נראה שהחומצה האלאגית אינה פועלת לבדה. הניסוי הבא מדגים זאת: היות שחומצה אלאגית טהורה אינה נספגת היטב ממערכת העיכול אל מחזור הדם, החליטו החוקרים לבדוק את יכולתם נוגדת הסרטן של תות שדה ופירות נוספים שיובשו בהקפאה. על אף שריכוז החומצה האלאגית בפירות המיובשים בהקפאה היה נמוך בהרבה מאשר ריכוזה במיצוי הטהור, לא שינה הדבר ולא כלום. יעילות הפירות במלחמה בסרטן הייתה זהה או אף רבה יותר – לפחות כאשר נבחנה בבעלי חיים. מכאן נראה שבתות השדה אין זו החומצה האלאגית לבדה המגינה מפני סרטן. יש להניח שמדובר בצירוף של החומצה האלאגית יחד עם אנתוציאנינים, ויטמין C .

תות שדה – שפע של ויטמין C

מבחינת רכיבי התזונה "המסורתיים", תות השדה מהווה מקור מצוין לויטמין C . ספל תות שדה מכיל כ- 100% מן המנה היומית הממוצעת המומלצת. ויטמין C נוגד חמצון יעיל, מסייע בהפחתת הסיכון למחלות לב, שבץ מוחי, סרטן, וכנראה גם קטראקט וסיבוכי הסוכרת. תות השדה מהוה גם מקור לפולאט (חומצה פולית), למינרלים אשלגן, ברזל ומגנזיום, ולסיבים תזונתיים. פולאט (חומצה פולית) תורם למניעת מומים מולדים במערכת העצבים של העובר ומסייע בהפחתת רמות ההומציסטאין בדם, מה שעשוי להפחית את הסיכון למחלות לב. אשלגן – תורם להפחתת הסיכון ליתר-לחץ-דם ולמחלות לב וכן לחוזק העצם. ברזל – חיוני למניעת עייפות וחולשה שמקורן באנמיה וכן לתפקוד תקין של המוח ושל התפתחות יכולת הלמידה בתינוקות ובילדים. מגנזיום – תורם לחוזק העצם, למניעת יתר-לחץ-דם, מחלות לב וכלי-דם, סוכרת ולהקלה על התסמונת הקדם וסתית. סיבים תזונתיים – תורמים להסדרת פעילות מערכת העיכול ולהאטת הספיגה של חומרים מהמזון כמו סוכר וכולסטרול.

תות שדה – פולקלור ורפואה עממית

בצורת הלב שלו ובצבעו האדום, התות הוא סמל ברור לאהבה. בסימבוליזם של ימי הביניים הוא ייצג שלמות ויושר. באירועים ממלכתיים חשובים הוגש תות כאות לשלום ולשגשוג. במסורת הצרפתית נחשב התות למעורר את החשק המיני, והאמונה בכוחו זה הייתה כה מושרשת, עד כי לזוגות שאך נישאו היה מוגש מרק אדום של תות. אם גבר ואישה חלקו ביניהם פרי כפול של תות מובטח היה להם שיתאהבו זה בזו.
מלבד תכונותיו הרומנטיות, מייחסים לתות ברפואה העממית גם סגולות מרפא רבות. תות שדה מומלץ לטיפול באנמיה. כמו כן הוא מתאים להסדרת מחזור שאינו סדיר מכיוון שהוא נחשב מחזק דם. יש המשתמשים בתות כתרופה לטיפול בהצטננות ודלקות כמו דלקות בגרון או בחניכיים. בנוסף יש לתות השפעה חיובית על הבהרת כתמי שמש.
טיפ:
להבהרת כתמים – לסחוט מיץ מתותים. למרוח על העור באזורי הכתמים. להשהות חצי שעה ולשטוף.

תות שדה – תעודת זהות תזונתית

ערכים תזונתיים נבחרים ל- 100 גרם תות שדה חי ולמנת הגשה:

100 גרם

% מהמנה המומלצת*

ספל תות שדה שלם (כ- 140 גרם)

% מהמנה המומלצת*

אנרגיה (קק"ל)

32

46

שומן (גר')

0.3

0.4

חלבון (גר')

0.7

1

פחמימות (גר')

8

11

סיבים תזונתיים (גר')

2

7%

4

10%

נתרן (מ"ג)

1

1.5

אשלגן (מ"ג)

153

3%

220

5%

ברזל (מ"ג)

0.4

2%**/5%

0.6

3%**/8%

מגנזיום (מ"ג)

13

4%

19%

5%

ויטמין C (מ"ג)

59

74%

85

106%

פולאט (חומצה פולית) (מק"ג)

24

6%

35

9%

מים (גר')

90

130

פיטוכימיקלים: אנתוציאנינים (פיגמנטים אדומים), חומצה אלאגית, חומצה קפאית, חומצה פרולית, גלוטאתיון, ליגנאנים.
ערך ORAC – 1,540

* מנה יומית מומלצת למבוגר
** לנשים בגיל הפיריון