הכל על תות שדה

תות שדה: סיווג מדעי

ממלכה: צומח / מערכה: צמחים בעלי פרחים / מחלקה: דו פסיגיים / סדרה: ורדנאים / משפחה: ורדיים / תת משפחה: ורדאיים / סוג: תות שדה / מינים: מעל 20 מינים שונים.

צמח התות

ניתן לחלק את צמח התות לחמישה חלקים מרכזיים: העלים, מערכת השורשים, הכתר – הוא צבר הגבעולים המצוי בין השורשים לבין העלים, השלוחות שכשמן כן הן – נשלחות הצידה מהצמח המרכזי, וצמחי הבת – המקומות בהן גדל צמח שמקורו משלוחה. התות הנו פרי מדומה שכן מה שאנו אוכלים אינו אלא מצעית הפרח. הפירות האמיתיים (אגוזיות) מצויים על קליפת התות. תות השדה אינו קשור לתות העץ (השייך למשפחת התותיים) ומבחינה בוטנית הוא שייך למשפחה בה חברים גם התפוח והחבוש. מבחינה גנטית צמח התות מצטיין בשונות רבה, דבר המקנה לו עמידות וכושר הסתגלות יוצאי דופן. בשל כך ניתן לגדל תות כמעט בכל מקום על פני כדור הארץ, בתנאי אקלים ובתנאים אגרו-טכניים שונים.

תות שדה בישראל

תות שדה המגודל באדמה על מצע פלסטיק במנהרות, הוד השרון

ההיסטוריה של התות

קיימות עדויות רבות לכך שצמח ה- Fragaria vesca שמקורו בחצי הכדור הצפוני המוכר בשמות רבים בהם גם תות פראי (Wild Strawberry) נאכל על ידי האדם עוד בתקופת האבן. התותים המתורבתים הראשונים גודלו בפרס העתיקה ונקראו בשם Toot Farangi. משם התפשטו הזרעים של צמח זה מזרחה ומערבה, על נתיב דרך המשי והגיעו למזרח הרחוק ולאירופה שם החלו לגדל ולצרוך אותם כפירות. התיעוד לתיאור הבוטאני הקדום ביותר המצוי בידינו הוא משנת 1454 בספר בוטניקה. במהלך המאה ה- 18 הוחלף ה- Fragaria Vesca במין אחר של תות בשם Fragaria x Ananassa – הוא תות הגינה, זאת בשל עובדת היותו קל יותר לגידול ולטיפוח ובשל הפרי הגדול יותר. תות הגינה טופח בשנת 1740 בצרפת באמצעות הכלאת זן תות שמקורו מצפון אמריקה עם זן שמקורו בדרום אמריקה. בשנת 1870 טופח לראשונה זן שהתבסס על תות הגינה, בשם Hudson. במרוצת המאה ה-19 התפתח מאד ענף גידול תות השדה בארצות הברית והוא הפך למאכל מבוקש ואף שימש בהכנת גלידות וקינוחים רבים. ההתפתחות המואצת של מסילות הברזל לאורכה ולרוחבה של ארצות הברית אפשרה את הובלתו בקירור למדינות מרוחקות כפלורידה, טנסי, ארקנסו ולואיזיאנה.

מקור השם בעברית ובאנגלית

מקור המילה תות ככל הנראה בא מהפרסית או (כנזכר לעיל, התות הקדום שגודל בפרס כונה Toot Farangi). למילה גם הגייה דומה בערבית (תות) ובארמית (תותה). המילה תות מופיעה בתלמוד (תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף סז, עמוד ב, תוספתא, מסכת תרומות, פרק ד, סימן ה). תות (Strawberry) ככל הנראה קיבל את שמו בשל העובדה שבעבר נעשה שימוש בתבן (straw) כמצע לגידול התות ולרפד בו את משטח הגידול. סברה אחרת גורסת שמראה הגבעולים העדינים של השלוחות שדמה לקשים נתן לתות את שמו.

ערכים תזונתיים

התות ידוע ומוכר כיום כפרי בעל ערך תזונתי גבוה וכבעל תרומה ייחודית במניעת מחלות סרטניות. לקריאה נוספת בנושא עברו לדף תות ובריאות.

ייצור תות שדה בעולם

המקור לטבלה

המדינה כמות מיליוני טון מעוקב אחוז מהייצור העולמי
1 ארצות הברית 1,270,694 30.74%
2 טורקיה 291,996 7.06%
3 ספרד 263,700 6.38%
4 קוריאה 223,227 4.91%
5 מצרים 200,000 4.83%
סין? אין נתונים רשמיים. ייצור התותים בסין עולה בהתמדה בשנים האחרונות וככל הנראה היא נושפת בעורפה של ארה"ב מבחינת כמות הייצור השנתית. להעמקה בנושא…