שאלות ותשובות

מי רשאי להדביק על תוצרתו את מדבקת ביו תות?

תכנית "ביו-תות" מאגדת במסגרת אחת מגדלים שקיבלו עליהם את תנאי הסף ונהלי האיכות שנקבעו על ידי חברת ביו בי בשיתוף עם מועצת הצמחים כתנאי לכניסה לפרויקט. מגדלים אלו זכאים לסמן את התוצרת הנמכרת על ידם במדבקה המקורית (לחץ על הקישור לצפייה בדוגמא).
חברת ביו בי הנה מובילה בקנה מידה עולמי בתחום, ולה מוצרים רבים הייחודיים רק לה. לחברה שיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת Koppert מהולנד, הנחשבת לחברה הגדולה בעולם בתחום זה.


בקצרה: מהי הדברה ביולוגית?

הדברה ביולוגית משולבת פירושה שהטיפול במזיקים נעשה באמצעות "מועילים" – אויבים טבעיים לאותם המזיקים הפעילים בשטח הגידול. השימוש בחומרי ההדברה הכימיים, אם ישנו, מבוצע כמוצא אחרון וכהשלמה להדברה הביולוגית, תחת פיקוח והדרכה צמודה.


"מיוצר באמצעים ביולוגיים טבעיים בלבד" – יש חיה כזו?

ובמלים אחרות: האם הדברה ביולוגית מבטלת את הצורך בשימוש בחומרי הדברה כימיים? התשובה הקצרה היא לא. הדברה ביולוגית מהווה מעין "שביל זהב" בין שתי שיטות גידול – האחת בה נעשה שימוש בחומרי הדברה כימיים בלבד, והשנייה המוכרת כשיטת הגידול האורגאנית. בהדברה משולבת ביולוגית ניתן משקל רב ודגש על טיפול במזיקים באמצעות שימוש באויבים טבעיים. זה כל כך יעיל עד כי בגידולי התות למשל – פוחת השימוש בחומרי הדברה ב- 80%-70% בהשוואה לגידול בו נעשה שימוש בחומרים כימיים בלבד!
בנוסף לכך, הליווי הצמוד – מדריך חקלאי המבקר בשטח הגידול אחת לשבוע – מבטיח שהשימוש בחומרי הדברה כימיים יהיה מינימאלי ורק במקרים בהם יש הכרח. בדרך כלל מדובר בחומרים בעלי דרגת רעילות נמוכה עד בינונית. הפיקוח גם מבטיח שמועדי הריסוס יתבצעו תוך התחשבות במועדי הקטיף – ועל כך בסעיף הבא.


האם יש ערכים מוספים נוספים לגידול בשיטה זו?

בהחלט. מעבר לאספקת המדבירים הביולוגיים שיעילותם הוכחה מעל לכל ספק, מלווה המגדל לכל אורך הגידול במדריך חקלאי מקצועי הבוחן את השטח ואת השפעת השימוש במדבירים, מסייע לחקלאי בתכנון מועדי הריסוס, המינונים ודרגת הרעילות וזאת בכדי להבטיח שהתותים שקונים הצרכנים יהיו נקיים משאריות חומרי הדברה. בדיקות שגרתיות שמבצעת חברת ביו בי מעלות כי רמת השאריות בתותים המגודלים במסגרת התכנית זניחות, ונמוכות משמעותית מהתקן המותר – וזאת באופן עקבי ובחתך של כלל המגדלים המצויים בתכנית. חשוב לציין שתותים המגודלים תוך שימוש בחומרי הדברה כימיים בלבד אינם נתונים לפיקוח והדרכה דומים.

בנוסף לכך, איכות הסביבה יוצאת נשכרת!